Відгуки учасників
Ільїн Станіслав, студент факультету ЕлІТ – про участь у програмі Erasmus+ в Університеті Savoie Mont Blanc
Привіт усім! Мене звуть Стас і я стажер програми Erasmus+.
Я учасник саме тієї програми, яка вразила мене із самого початку своїм описом. Для стажування запрошувалися студенти-магістри, які володіють мовами програмування C++, Python, Matlab для розробки програмного забезпечення для моделювання фізичних процесів надпровідності, а також англійською мовою на рівні спілкування. Звучить дуже круто і хоча я не магістр, але вирішив просто спробувати, просто безкоштовно.
У документах для участі не було особливих труднощів. Особисто я вже мав деяке CV та мотиваційний лист, а тому й не переймався за цю творчу частину документів. З внутрішніми документами університету та на візу треба було побігати, але, зрештою, все було зроблено. Крім того, я багато в чому вдячний за допомогу відділу міжнародних відносин, деканату і куратору програми, а також завідувачу кафедри, який пішов мені на зустріч щодо здачі дисциплін достроково або дистанційно. Візу мені офоромили без проблем і швидко, головне - бути впевненим у відповідному наборі документів та не соромитись уточнювати питанння у співробітників візового центру.
Ще такий приємний бонус, що стажування проходить у Франції, у південих Альпах. Шамбері - місто невелике, спокійне та без заторів. Сам університет та кампус вражають своїми масштабами. І звісно ж мене вразила сучасна лабораторія для досліджень надпровідних структур за гелієвих температур. Робочою мовою серед нашої наукової групи є англійська. А також тут безкоштовно пропонуються курси французької мови.
Стипендії мені вистачає для повноцінного життя, тобто для оплати проживання, харчування, проїзду і т.д. Також є деяка компенсація за переліт до Франції. Окрім цього, на стипендію спокійно можна подорожувати, ходити в спортзал, відвідувати культурні місця (кінотеатри, музеї) і т.д. Окремим плюсом я вважаю те, що тобі пропонується кімната в гуртожитку, бо не на всіх стажуваннях тобі знаходять житло.
Тому, якщо ти любиш фізику, а особливо якщо розумієшься на електроніці, а також маєш хист до програмування, то обов'язково замислись над цим стажуванням, бо ідеальний кандидат у ньому є теор.фізик-програміст і цю нетривіальну комбінацію дуже цінують тут! Хоча звичайним програмістам тут також є що робити :)
Колос Віталій, студент факультету ТеСЕТ – учасник програми ERASMUS+ в Silesian University of Technology
Я отримав стипендію в рамках міжнародної програми «Erasmus+» і можливість навчатися в Сілезькому університеті (м. Глівіце) протягом одного семестру.
Сілезький технологічний університет (SUT) - найстаріший технічний університет в регіоні і один з найпрестижніших у Польщі. Протягом більше 70 років своєї історії вона завжди була державною установою, яка відігравала культурно-просвітницьку роль у регіоні. 15 навчальних закладів Університету - 13 факультетів, 1 коледж і науково-дидактичний центр - наразі пропонують майже 60 навчальних програм і близько 200 спеціалізацій, включаючи весь спектр інженерних спеціальностей.
Мені дуже подобається програма і навчання у університеті. Участь в програмі відкриває масу нових знайомств, вражень, можливостей. Ерасмус це не тільки навчання, це набагато більше. Ти поїдеш в іншу країну, може не будеш знати місцевої мови як я, проте все це дрібниці. Зізнаюсь, що участь та перемога у програмі - це найкраще, що зі мною сталося у студентські роки.
Майбутнім студентам, що бажають взяти участь у грантових програмах хочу побажати впевненості у собі, відкритості для нових вражень та викликів, терпіння та цілеспрямованості! Будьте сміливими і не опускайте руки, якщо із першого разу не все вдається.
Лисак Дарина, студентка ННІ ФЕМ – про навчання в польському University of Ecology and Management in Warsaw за програмою Erasmus+
Мене звати Дарина Лисак, я студентка 2-го курсу інституту ФЕМ і цілий семестр я навчалась в Університеті Екології та Менеджменту в місті Варшава за програмою Erasmus+.
Про саму програму я не раз чула від студентів та знайомих, але нагода поїхати саме до Варшави з'явилася випадково. Просто на одну з пар до моєї групи прийшли і сказали, що потрібна одна людина на навчання в Польщу та були озвучені умови. Ця ідея мене дуже захопила, але спершу я подумала, що це не для мене. Проте ввечері я все зважила, тому написала мотиваційний лист і вже наступного дня прийшла з ним на відбір.
Насамперед, мене приваблювала сама думка навчання в іншій країні, та ще й англійською мовою. Це безумовно був шанс покращити розмовну англійську та отримати знання європейського університету, порівняти їх з нашими.
Сама підготовка була доволі довгою, основні документи були зібрані швидко, справа залишалася за візою та угодами пов'язаними вже безпосередньо з життям у Варшаві.
Взагалі, оформлення документів було не складним, але їх було досить багато і потрібно було зібрати багато підписів. З отриманням візи я також мала труднощі, адже робила це самотужки і списки документів для її отримання також шукала сама на сайтах. Тому в мене не вистачало декількох важливих документів, які готували для мене в університеті, а я навіть не знала про них. Тому я була змушена їздити двічі.
Говорячи про саму Варшаву, я рада що потрапила саме сюди, адже це моя перша поїздка за кордон, тому думка про більш менш схожу мову, людей мене заспокоювала. Мій університет є невеличким і приватним, але він дуже красивий і всередині має внутрішній дворик, а атмосфера налаштовує на навчання.
Перший місяць звісно я звикала до нової обстановки, було трішки складно налаштуватися на англійську, але це швидко минуло. Саме навчання і методи дуже схожі з українськими, тому ніяких складнощів це не викликало. Єдина відмінність - це п'ятибальна шкала оцінювання та відсутність регламенту (присутність на заняттях ніяк не оцінюється, деякі викладачі лише можуть враховувати її як плюс).
Говорячи про самі умови, в місяць я отримую стипендію в 750 євро, проте кожен університет може виплачувати її по-різному. Найчастіше вони розбивають загальну суму, розраховану на 5 місяців на частини. Спочатку мені виплатили 50% всієї суми, потім через майже три місяці ще 30% і в кінці - фінальні 20%. Стипендія покриває абсолютно всі мої витрати, адже ціни в Польщі майже такі як і в Україні. Найбільше грошей йде на оплату житла, але це 225 євро в місяць.
В будь-якому разі, я безумовно рекомендую брати участь в таких програмах, адже це безцінний досвід та чудова нагода повчитися за кордоном, знайти нових друзів, пізнати свої можливості. Єдине, велику увагу треба звертати на Learning Agreement (документ між двома вузами, де вказані предмети, які будуть вивчатися в іншому вузі і перезараховані як українські), адже чим більше предметів будуть перезараховані в Україні, тим більше часу лишатиметься на подорожі та відпочинок.
Бажаю всім успіхів!
Тарасов Олександр, студент факультету ЕлІТ – про участь у програмі стажування «Internship Programme of German Business for Ukraine»
Я маю стажування за програмою GIZ у компанії SAP SE, Walldorf, Deutschland. Мій довгий шлях у 7 місяців реєстрації почався із випадкової цікавості щодо презентації міжнародних програм, що проводилася в стінах СумДУ. Звідти я дізнався детально про програму GIZ. Потім почитав їх офіційний сайт, знайшов список доків, які треба було зібрати, і почав готуватися.
Найскладнішим на першому етапі подачі(червень) було написання мотиваційного листа. Потрібно одночасно використовувати і готові кліше, і власну інформацію. Друзі, обов’язково покажіть цей лист комусь із досвідчених викладачів, або навіть скористайтеся онлайн-сервісами, залийте туди свій текст і нехай носії мови допоможуть, виправлять що не так, підкажуть кращий варіант висловів.
Другий етап(кінець липня) складався із особистої зустрічі із представниками GIZ у представництві Німеччини(посольстві або консульстві залежно від обраного міста). На моєму інтерв’ю було троє чоловік, вони були дружні, підтримували невимушену бесіду, обговорювали мою мотивацію поїхати і т.д. Але, друзі, обов’язково перед зустріччю складіть невеличкий план розповіді про себе, але без зазубрювання. Бо коли починається інтерв’ю, ви будете нервувати, можете навіть забути із чого навіть почати. Хочеться відмітити велику допомогу міжнародного відділу СумДУ у завіреному перекладі документів, які треба було надати до 2 етапу.
Третій етап реєстрації проводився аж у жовтні, коли одна з німецьких компаній зацікавилася моєю кандидатурою. З того почався довгий процес спілкування із HR співробітником. Було одне інтерв’ю власне із техлідом, але все ж найтяжче була переписка з рекрутером. Друзі, якщо ви дійдете до того етапу, то запам’ятайте: писати HR співробітникам треба постійно, багато і часто. Бо вони відповідають декілька днів, ваші повідомлення втрачаються, вони просто забувають вам відповісти. У моєму випадку через затримку з HR я запізнився із підписанням контракту на кілька місяців.
Наступним етапом було отримання візи(у грудні). Усе пройшло чітко за графіком, все заплановане програмою GIZ було виконане вчасно.
Дуже хардовим був пошук житла. Щоб ви розуміли, я живу у селі, де розташовується багатотисячна компанія. Ціни на житло просто височезні. Перебрали десь із десяток варіантів із хлопцями, доки знайшли більш-менш нормальний. Друзі, якщо можете - живіть гуртом в одній квартирі – це дешевше і веселіше.
Нарешті приблизно 35 українських стипендіатів в кінці січня прибули в Німеччину. Ми мали тиждень для проходження адаптаційних тренінгів в місті Бонн. Після того всі роз’їхалися в різні міста до своїх хост-компаній. Наша компанія приємно нас здивувала. Тут створені всі умови для комфортної праці. АЛЕ , друзі, коли вам дають ментора – то треба прямо із перших днів напрягати його питаннями і проханнями зустрічі через незрозумілу задачу. Серйозно. По іншому це не працює. Тільки так ви зможете отримати його досвід.
Стипендії вистачає на оренду житла, харчування і подорожі.
В одному офісі зі мною працює кілька хлопців із Німеччини. Було трохи страшнувато починати спілкуватися із ними, тому я тримався українських стажерів, іноді намагаючись налагодити зв’язок із німецькими студентами. Я зробив помилку. Тільки через місяць її зрозумів. Друзі, запам’ятайте, коли ви приїжджаєте в іншу країну/місто, то перш за все спілкуйтеся з чужими вам людьми, не бійтеся, виходьте з зони комфорту.
Подорожуйте. Кожні вихідні. Яка б погода не була. Обирайте собі ціль і прямуйте. Поїзди тут досить дорогі, тому ми використовуємо досить дешевий Flixbus.
Спілкуйтеся. За цей час встиг поговорити із студентами з Бразилії, Індії, Франції, Нової Зеландії… Багато цікавих думок і поглядів почув. Це дійсно розширює світогляд.
Власне, все. Що зміг згадати – розповів. Якщо будуть іще питання – пишіть на мою пошту. Відповім так швидко, як зможу.
Щиро ваш, Олександр Тарасов.
Терещенко Олена, студентка факультету ТеСЕТ – про навчання в польському університеті Kielce University of Technology у рамках програми Erasmus+
Мене звуть Терещенко Олена, я студентка 5-го курсу факультету ТеСЕТ спеціальності прикладне матеріалознавство.
На початку попереднього семестру мій викладач Харченко Надія Анатоліївна провела у нашій групі презентацію програми академічної мобільності КА 1 Erasmus+. Ця програма передбачала можливість навчання за кордоном за моєю спеціальністю на період від 3 до 12 місяців та отримання стипендії (800-850-900 євро на місяць в залежності від країни приймаючого університету).
Мене зацікавила дана пропозиція, і я вирішила подати документи на участь у програмі. Пакет документів, що я мала надати був не дуже великим і складався з копії чинного закордонного паспорту та мотиваційного листа англійською мовою. Також я пройшла співбесіду англійською мовою. Після розгляду документів від усіх бажаючих, мене повідомили, що я пройшла відбір та маю приготувати пакет документів до Політехнічного університету міста Кельце, Польща. Із цим мені допомогли відповідальний за міжнародну діяльність кафедри ПМ та ТКМ, деканату ТеСЕТ та співробітники міжнародного відділу СумДУ. Так я і опинилася у Польщі.
Місто Кельце не велике, але дуже красиве. Воно є головним містом Свентокшиського воєводства. Кельцький університет розташовано практично у центрі міста, а я живу у гуртожитку біля університету. Таким чином я не витрачаю кошти, щоб пересуватись містом та до навчання. Територія університету доволі велика, тут розташовано 5 навчальних корпусів, бібліотека, центр лазерних технологій, спортивний комплекс та клуб. Усе у навчальних корпусах пристосовано для комфортного навчання, в лабораторіях новітнє обладнання, є Wi-Fi. Для навчання я обрала три предмети з англійською мовою викладання, та з огляду на те, що польська мова дуже схожа до української, я обрала ще п’ять предметів із польською мовою викладання. Тож тепер я маю змогу вивчати другу іноземну мову.
В моєму розкладі зазвичай від однієї до трьох пар на день та є вільні дні, тому маю час на відпочинок та навіть подорожі.
Протягом мого перебування в Польщі я вже встигла помандрувати Європою (Будапешт, Відень, Прага) та звичайно Польщею (Краків, Вроцлав).