Лисак Дарина, студентка ННІ ФЕМ – про навчання в польському University of Ecology and Management in Warsaw за програмою Erasmus+

Мене звати Дарина Лисак, я студентка 2-го курсу інституту ФЕМ і цілий семестр я навчалась в Університеті Екології та Менеджменту в місті Варшава за програмою Erasmus+.

Про саму програму я не раз чула від студентів та знайомих, але нагода поїхати саме до Варшави з'явилася випадково. Просто на одну з пар до моєї групи прийшли і сказали, що потрібна одна людина на навчання в Польщу та були озвучені умови. Ця ідея мене дуже захопила, але спершу я подумала, що це не для мене. Проте ввечері я все зважила, тому написала  мотиваційний лист і вже наступного дня прийшла з ним на відбір.

Насамперед, мене приваблювала сама думка навчання в іншій країні, та ще й англійською мовою. Це безумовно був шанс покращити розмовну англійську та отримати знання європейського університету, порівняти їх з нашими.

Сама підготовка була доволі довгою, основні документи були зібрані швидко, справа залишалася за візою та угодами пов'язаними вже безпосередньо з життям у Варшаві.

Взагалі, оформлення документів було не складним, але їх було досить багато і потрібно було зібрати багато підписів. З отриманням візи я також мала труднощі, адже робила це самотужки і списки документів для її отримання також шукала сама на сайтах. Тому в мене не вистачало декількох важливих документів, які готували для мене в університеті, а я навіть не знала про них. Тому я була змушена їздити двічі.

Говорячи про саму Варшаву, я рада що потрапила саме сюди, адже це моя перша поїздка за кордон, тому думка про більш менш схожу мову, людей мене заспокоювала. Мій університет є невеличким і приватним, але він дуже красивий і всередині має внутрішній дворик, а атмосфера налаштовує на навчання.

Перший місяць звісно я звикала до нової обстановки, було трішки складно налаштуватися на англійську, але це швидко минуло. Саме навчання і методи дуже схожі з українськими, тому ніяких складнощів це не викликало. Єдина відмінність - це п'ятибальна шкала оцінювання та відсутність регламенту (присутність на заняттях ніяк не оцінюється, деякі викладачі лише можуть враховувати її як плюс).

Говорячи про самі умови, в місяць я отримую стипендію в 750 євро, проте кожен університет може виплачувати її по-різному. Найчастіше вони розбивають загальну суму, розраховану на 5 місяців на частини. Спочатку мені виплатили 50% всієї суми, потім через майже три місяці ще 30% і в кінці - фінальні 20%. Стипендія покриває абсолютно всі мої витрати, адже ціни в Польщі майже такі як і в Україні. Найбільше грошей йде на оплату житла, але це 225 євро в місяць.

В будь-якому разі, я безумовно рекомендую брати участь в таких програмах, адже це безцінний досвід та чудова нагода повчитися за кордоном, знайти нових друзів, пізнати свої можливості. Єдине, велику увагу треба звертати на Learning Agreement (документ між двома вузами, де вказані предмети, які будуть вивчатися в іншому вузі і перезараховані як українські), адже чим більше предметів будуть перезараховані в Україні, тим більше часу лишатиметься на подорожі та відпочинок.

Бажаю всім успіхів!

 

Сумський державний університет,
вул. Харківська, 116, вул. Петропавлівська, 59,
м. Суми, Україна, 40007, 40014
 
Доступ до публічної інформації
 
Контакти з питань запобігання корупції

Контакти з питань етики та управління конфліктами
Центральний корпус, каб. Ц-339
тел.: +38(0542) 687-774
тел.: +38(050) 052-70-10
е-mail: secretary@pk.sumdu.edu.ua