1948 рік
Створення вищого навчального закладу політехнічного типу в Сумах пов'язане з розвитком Сумського машинобудівного заводу. На той час більшість інженерно-керівних посад посідали спеціалісти з середньою спеціальною освітою. У липні 1948 р. на базі цього підприємства було засновано Навчально-консультаційний пункт (НКП), що заклав підвалини для будівництва в подальшому потужного закладу. У вересні 30 перших студентів розпочали заняття за заочною формою.
1958 рік
У зв'язку з організацією Українського заочного політехнічного інституту (УЗПІ), НКП було передано до його складу.
1960-1971 рр.
У травні 1960 р. на базі НКП був створений Сумський загальнотехнічний факультет УЗПІ, першим деканом якого було призначено Василя Попова, з 1962 р. факультет очолював к.т.н. Олександр Король, а з 1965 р. – к.ф-м.н., доцент Олег Іноземцев. 11 листопада 1965 р. загальнотехнічний факультет було переведено до складу Харківського політехнічного інституту, у 1966 р. реорганізовано у Сумську філію Харківського політехнічного інституту в складі двох факультетів із першим набором на денну форму навчання. З 1967 р. навчальним закладом керував Володимир Малюшенко – к.т.н., доцент. Перший випуск студентів денного відділення відбувся у 1971 р. З червня 1971 р. до березня 1972 р. обов’язки директора філії виконував Олександр Мовчан.
У цей час здано в експлуатацію навчальний корпус (нині – «ЕТ») та гуртожиток № 1, а невдовзі – два лабораторні корпуси («А» і «Б»).
1972-2004 рр.
З березня 1972 р. директором філії, згодом – ректором (до 2004 р.) працював Ігор Ковальов – кандидат технічних наук, професор. Під його керівництвом філія ХПІ перетворилася на сучасний навчальний заклад із широким спектром науково-навчальної діяльності, розвинутою інфраструктурою, поглибленою гуманітарною складовою. Рішенням вченої ради І. О. Ковальову присвоєні звання «Заслужений професор СумДУ» та «Почесний ректор СумДУ».
У ці роки заклад набув системного розвитку, відбувалась активна розбудова його інфраструктури. Було затверджено генеральний план розвитку, залучено кошти галузевих міністерств на створення матеріальної бази. У 1981 р. філії від ВО «Хімпром» передані 2 корпуси технічного училища № 1 (нині – «Т» і «М»), збудовано двоповерхову їдальню.
У 1984 р. завершено будівництво й уведено в експлуатацію головний 14-поверховий навчально-адміністративний корпус («Г»), гуртожиток № 2, гаражі й склади, лижну базу, у 1986 р. – гуртожиток № 3, у 1988 р. – центральний корпус, водно-веслувальну базу, у 1989 р. – 4-поверховий корпус бібліотеки.
Набула розвитку наукова робота. Зокрема, колектив кафедри машин і апаратів хімічного виробництва під керівництвом д.т.н., проф. Бориса Холіна на рівні кращих світових зразків розробив і вперше в країні впровадив на кількох хімкомбінатах гранулятори для виготовлення складних мінеральних добрив.
Широке визнання щодо впровадження результатів у галузі динаміки та вібронадійності відцентрових машин, гермотехніки мала наукова школа д.е.н., проф. Володимира Марцинковського.
Група науковців під керівництвом завідувача кафедри економіки, д.е.н., проф. Олега Балацького розробила першу в державі методику визначення економічної ефективності оздоровлення довкілля.
Розвивався й студентський рух. Будівельні бригади політехніків працювали на новобудовах України, Болгарії, Сибіру, Середньої Азії.
Постановою Ради Міністрів УРСР № 299 від 08.10.1990 р. на базі Сумської філії Харківського політехнічного інституту створено Сумський фізико-технічний інститут (СФТІ), вищий навчальний заклад інженерно-технічного спрямування з ідеологією пріоритету фундаментальної складової підготовки фахівців, з перспективою його перетворення в університет класичного типу.
У 1991 році було відкрито перші спеціальності економічного спрямування та менеджменту (у 1992 році – економічний факультет), власну аспірантуру, (у 1994 році – докторантуру), перші спеціалізовані вчені ради, розпочато підготовку іноземних студентів.
У 1992 році введено в дію окремий кампус медичного факультету (корпуси теоретичних знань та суспільно-побутовий, гуртожитки № 4 і № 5), відбувся перший прийом студентів-медиків.
Постановою Кабінету Міністрів України № 646 від 13.08.1993 р. на базі СФТІ створено Сумський державний університет.
У 1993–2004 рр. започатковано такі напрями підготовки, як ІТ та механіко-математичного спрямування, переклад, право, журналістика, маркетинг, екологія, хімічна технологія, матеріалознавство, енергоменеджмент, електротехнічні системи електроспоживання, якість, стандартизація та сертифікація, а також інтернатура, ординатура, підготовка за програмою офіцерів запасу, перепідготовка фахівців (друга вища освіта) та підвищення кваліфікації за базовими напрямами; створено Шосткинський і Конотопський інститути, до структури університету ввійшли чотири технікуми, коледжі, Військовий інститут ракетних військ і артилерії.
2004-2020 рр.
У серпні 2004 р. університет очолив кандидат технiчних наук, професор Анатолій Васильєв, який з 1978 р. працював першим заступником директора філії, першим проректором СФТІ та СумДУ. Розвиток закладу продовжився за концепцією науково-навчально-виробничого комплексу, високотехнологічного університету інноваційного, дослідницького типу, найважливішою складовою якого є наукова діяльність у поєднанні з діяльністю в міжнародному науково-освітньому просторі з пріоритетним розвитком інформаційно-комп’ютерних технологій, якому властива органічна єдність фундаментальності та фаховості змісту освіти.
Запроваджено навчання з окремих спеціальностей англійською мовою. У цей період суттєво розширено підготовки фахівців, відкрито такі спеціальності та освітні програми, як «Адміністративний менеджмент», «Бізнес-адміністрування», «Біомедична інженерія», «Громадське здоров’я», «Державна служба», «Інтелектуальна власність», «Інформаційно-комунікаційні технології», «Історія та археологія», «Кібербезпека», «Медіакомунікації», «Медико-профілактична справа», «Медсестринство», «Менеджмент соціокультурної діяльності», «Міжнародна економіка», «Міжнародне право», «Педіатрія», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», «Психологія», «Реклама і зв’язки з громадськістю», «Середня освіта (Фізика)», «Соціальна робота», «Спорт», «Стоматологія», «Телекомунікації», «Управління інноваційною діяльністю», «Управління проєктами», «Управління фінансово-економічною безпекою», «Фізична реабілітація», «Хімія»; також відкрито відповідні спеціальності в технікумах і коледжах, набула суттєвого розвитку аспірантура й докторантура.
У 2008 році наказом Міністерства освіти і науки України університетові, одному з перших в Україні, надано право на впровадження широкомасштабного експерименту з дистанційної освіти. Також СумДУ одним із перших в Україні створив систему внутрішнього забезпечення якості освітньої діяльності та якості вищої освіти, сформував експертні ради роботодавців за кожною спеціальністю, запровадив технології електронної педагогіки, зокрема «змішаного навчання», реалізував модель управління університетом на принципах системно-мотиваційного та інформаційного менеджменту, у тому числі із запровадженням комплексу заходів стимулювання ефективності та результативності діяльності як співробітників, так і структурних підрозділів за методикою внутрішньоуніверситетського рейтингу, поглиблених госпрозрахункових механізмів, побудованих на базі субрахунків, сервісів соціальної підтримки тощо.
У 2009 році наукове видання СумДУ «Журнал нано- та електронної фізики» індексується наукометричною базою даних Scopus.
У 2012 році університет вперше був представлений студентами у складі олімпійської збірної України на ХХХ Олімпійських іграх у Лондоні (Тарас Шелестюк – бронзовий призер з боксу). На XXII Зимових Олімпійських іграх (2014 р.) студентки СумДУ Віта та Валя Семеренко, Юлія Джима здобули золоті медалі в естафетній гонці з біатлону та бронзову медаль у біатлонному спринті. Університет вийшов на позиції беззмінного лідера спартакіад серед вишів міста та області й увійшов до групи лідерів серед ЗВО України.
У 2012 році завершено будівництво першої черги науково-навчального корпусу «Н» та реконструкцію навчального корпусу Шосткинського інституту (передано від ВО «Свема»), придбано заміський дитячий табір, який перепрофільовано у спортивно-оздоровчий заклад СОЗ «УНІВЕР», передано із комунальної власності комплекс будівель, у тому числі й об’єкти культурної спадщини – маєток-пам’ятка національного значення, архітектори О. Паліцин та К. Штольц.
У 2013 р. СумДУ першим із ЗВО України пройшов зовнішній аудит одного з найпрестижніших світових рейтингів QS, отримавши при цьому найвищі оцінки (5 зірок) за показниками якості та доступності навчання, e-learning та соціальної спрямованості діяльності; у 2014 р. визначений цим рейтингом у топ-групі 701-750 провідних університетів світу і на 4-5 позиції серед ЗВО України.
2015-2016 роки увійшли в історію успішним процесом об’єднання Сумського державного університету та Української академії банківської справи (УАБС) в єдиний навчальний заклад.
З 2015 р. журнал «Маркетинг і менеджмент інновацій» індексується наукометричною базою Web of Science Core Collection.
У 2017 році університет вперше включено до рейтингу Times Higher Education (THE), який у 2018 році за ранжуванням Impact Rankings визначив СумДУ у топ-300 університетів світу за рівнем суспільно-економічного впливу.
16 квітня 2018 року наказом Міністерства освіти і науки України Сумський державний інститут мінеральних добрив і пігментів припинено шляхом приєднання до університету в якості структурного підрозділу.
У 2019 році завершено будівництво другої черги корпусу «Н», у якому, зокрема, створено на той час єдиний в Україні потужний комплекс пляжного волейболу. Цього ж року відкрито першу в Україні навчально-наукову лабораторію доповненої та віртуальної реальності.
У 2020 році вперше СумДУ ранжований в основному рейтингу THE на позиції 501–600 (1–2 місце серед ЗВО України), топ-150 серед «молодих» університетів, у галузевих рейтингах: «Бізнес та економіка» (топ 401–500, 2-ге місце серед ЗВО України) та «Фізичні науки» (1000+). Підкорилися нашому навчальному закладу й високі позиції в рейтингах SCIMago, Webometrics, U-Multirank, GreenMetric та інших.
Уперше статус «зразкова» отримали навчальні програми спеціальностей «Психологія» (бакалаврат), «Прикладна математика» (магістратура), «Економіка» (доктор філософії).
На базі Машинобудівного фахового коледжу створено потужне власне виробництво – центр дуальної освіти.
Після завершення ректорської каденції Заслуженому працівнику освіти України, лауреату Державної Премії України в галузі освіти, заслуженому професору СумДУ Анатолію Васильєву рішенням вченої ради присвоєно звання «Почесний ректор Сумського державного університету», рішенням сесії міської ради – «Почесний громадянин м.Суми», Кабінетом Міністрів України призначено довічну стипендію «За видатні заслуги у сфері вищої освіти». Його діяльність в університеті продовжується – він голова вченої ради, голова ради із забезпечення якості вищої освіти, голова експертної ради з порівняльного аналізу діяльності університету.
2021 рік
З лютого 2021 року університет очолює кандидат фiзико-математичних наук, доцент Василь Карпуша, який з 2000 року працював завідувачем кафедри, деканом, проректором і понад 15 років – першим проректором.
Розвиток закладу продовжено за концепцією університету дослідницького, підприємницького типу. Уже в березні 2021 року за результатами державної атестації за науковою діяльністю у п’ятирічному періоді університет увійшов до вищої кваліфікаційної групи за більшістю наукових напрямків, що є найвищим показником серед ЗВО України.
Розпочато підготовку бакалаврів за спеціальностями «Інженерія програмного забезпечення» (ОП «Кіберспорт та розробка комп’ютерних ігор»), Середня освіта («Англійська мова і література», «Історія»), «Туризм» та магістрів за спеціальністю «Політологія», ОПП «Організаційна психологія».
Зросла кількість програм, що мають статус «зразкова» (бакалаврат «Громадське здоров’я», доктор філософії – «Біологія», «Журналістика», «Медицина», «Фінанси, банківська справа та страхування».
2022 рік
24 лютого 2022 року мирне життя України перервано варварською агресією Російської Федерації, під час якої університет не припиняв освітньо-наукової діяльності.
ОПП «Медицина» отримала міжнародну акредитацію. Розвивається міжнародна співпраця. У межах проєкту «Ініціатива єднання» у форматі «університети-побратими» розпочато масштабне співробітництво з університетом м. Ліверпуль, що є одним з топ-університетів Великої Британії, суттєво збільшились обсяги науково-дослідної тематики на замовлення, грантових проєктів, зокрема за програмами ЄС Horizon Europe, НАТО «Наука заради миру та безпеки» тощо.
За версією базового рейтингу THE університет на першій позиції серед ЗВО України увійшов до топ-групи 401-500 кращих університетів світу. Зросли і є найвищими в Україні позиції університету за окремими галузями цього рейтингу: «Бізнес і економіка» – топова група 251-300 серед університетів світу; галузі «Інженерія» та «Фізичні науки» – позиції 301-400. У рейтингу THE Impact – університет на позиції топ 301–400 кращих університетів світу і на першій серед вишів України.
2023 рік
Ще два наукових видання університету – «Journal of Engineering Sciences» та «Східноукраїнський медичний журнал» індексуються базою даних Scopus.
Уперше в історії університету увійшов до рейтингу Times Higher Education World University Rankings за галуззю «Соціальні науки» (топ 501-600) і посідає першу сходинку серед закладів вищої освіти України.
СумДУ очолив рейтингову таблицю закладів вищої освіти України та посів 580-ту сходинку в загальносвітовому вимірюванні у рейтингу World Rankings for Best Universities for International Students, оприлюдненого веб-порталом Study Abroad Aide (Південна Корея).
Розвиток університету шляхом якості триває…